Real har stöd för flera integrationer med Fortnox – fler än något annat fastighetssystem. Använder du Fortnox, Spiris eller Bjorn Lunden finns färdiga integrationslösningar som kopplar ihop Real med ditt ekonomisystem på ett smidigt sätt.
Spara tid och minska risken för fel
Du kan även få hjälp att hantera momsen via ett så kallat korrektivkonto. Det innebär att När systemen är integrerade kan de dela information med varandra. Det förenklar det dagliga arbetet och gör er förvaltning både snabbare och mer överskådlig.
Verifikationer och momsrapporter
Ett exempel är hanteringen av verifikationer, som enkelt kan föras över mellan systemen. Alla underlag följer automatiskt med från Real Fastighetssystem till ekonomisystemet.
Det blir också enklare att hantera momsen via ett korrektivkonto. Det innebär att momsen – både på omsättningen och i momskontot – hamnar rätt i momsrapporten.
Via en smart koppling kan du integrera Real mot följande ekonomisystem: Fortnox, Spiris och Bjorn Lunden. Du för sedan enkelt över verifikationer med några knapptryck i stället för att ladda ned SIE-filer. Underlag följer även med över till ert ekonomisystem.
Automatisk momsrapport
Du kan även få hjälp att hantera momsen via ett så kallat korrektivkonto. Det innebär att korrekt moms (via ordinarie momskonto) samt den momsade omsättningen (via korrektivkonto) automatiskt förs in i rätt period i momsrapporten.
Hör bara av dig till oss, så reder vi ut begreppen!